Muuda tööstus- ja laohooned ohutumaks selgete märgistustega
Töökoha ohutuse eest vastutab tööandja. Tööohutuse tagamiseks kasuta erinevaid märgiseid ja põrandamarkeeringuid. Õigesti märgistatud töökeskkond loob tõhusamad tööpäevad.
Kohandu kiiresti
Õigete märgiste kasutamine aitab vähendada segadust. Läbimõeldud töökeskkonnas leiad õiged riiulid ja vajalikud tööriistad kergesti üles ning tööpäev muutub seeläbi tõhusamaks. Lisaks kohanevad uued ja ajutised töötajad uue keskkonnaga kiiremini kui märgistatud on nii põrandad, seinad, riiulid kui ka tööriistad ja -seadmed.
Märgistamise eelised tööstus- ja laohoonetes
-
Turvalisem sõiduvahendite ja inimeste vaheline liiklus.
-
Parem töökeskkonnaga kohanemine.
-
Turvalisem töökeskkond – väheneb kukkumiste ja vigastuste oht.
-
Ruumi efektiivne kasutamine.
-
Selged juhised evakueerimise korral.
Ohutusteave
Märgised ja põrandamarkeeringud on visuaalseid juhised, mis aitavad nii töötajatel kui ka külastajatel mõista, kus asuvad kõrge riskiteguriga alad, millega peab seal viibides arvestama ja milliseid toiminguid järgima. Näiteks kasutama kuulmiskaitsmeid või pöörama tähelepanu ettevaatlikusele, sest käsitletakse tuleohtlikke aineid. Selged ja arusaadavad märgised annavad ülevaate nii tööprotsessidest kui töökeskkonnast.
Nõuanded põrandate markeerimiseks
Jalg- ja sõiduteed
Tööstus- ja laohoonetes kasutatavad tõsteseadmed võivad kujutada ohtu isegi kogenud töötajatele. Kanna põrandale värvilised piirjooned või muud markeeringud, et eraldada sõiduvahendite ja jalakäijate jaoks mõeldud teid. Nii saavad sõiduvahendid liigelda ilma jalakäijaid ohustamata ja jalakäijad saavad paremini aru, kus nad liikuda võivad. Paraneb meeskonnatöö, heaolu ja töökeskkonna turvalisus.
Nõuanne! Kasuta piiratud nähtavusega alas tööstus- ja turvapeegleid, näiteks koridorides ja laoriiulite vahel. Nii märkavad töötajad varakult teisi sõidukeid ja töötajaid ning saavad vältida ohtlikke olukordade tekkimist.
Mõnikord vajavad tiheda liiklusega alad täiendavaid turvameetmeid, näiteks kaitsepiirdeid või tõkkeid. Paiguta need kohtadesse, kus on kitsad või ebaühtlased tasapinnad.
Ohutu kaugus
Ohutuks liiklemiseks märgi põrandale kaugus, mis peab jääma jalg- ja sõiduteede vahele. Markeeri ka alad, mis on ohtlikud või mis on mõeldud eriotstarbeliste seadmete kasutamiseks. Põrandate markeerimine tuleb kasuks ka kohtades, kus ohtu on keeruline märgata.
Alad ja tööpiirkonnad
Jaga tööruum erinevateks tööpiirkondadeks. Märgi põrdandale selged piirid, mis alasid eraldavad. Tähista iga ala erineva värviga ja kasuta vastavat värvi, et märgistada ka tööriistad ja -seadmed, mis selle ala juurde kuuluvad. Värvisüsteemi loomine aitab töötajatel seostada kindlat värvi konkreetse tööülesande või -alaga, ning ennetab tööriistade ja -seadmete sattumist valesse kohta.
Nõuanne! Lisa riiulitele, sahtlitele ja kastidele sildid, näiteks märgista need erinevate numbrite või tähtedega, et töötajad leiaksid vajalikud esemed kiiresti üles.
Lisaks märgistele
Evakuatsiooniteed peavad olema kergesti leitavad ja lihtsasti ligipääsetavad, et tulekahju või õnnetuse korral oleks võimalik kiiresti evakueerida. Ohualad ja väljapääsud tähista vastavate märgistega ning põrandad markeeri nii, et need suunaksid inimesed ohu korral lähima väljapääsuni. Markeeri põrandatele ka alad, mis peavad jääma vabaks, näiteks tulekustutite ümbrus.
Märgista kõik masinad, seadmed, jalg- ja sõiduteed ja ohualad. Paiguta märgised kohtadesse, kus need on selgelt nähtavad. Halvasti valgustatud kohtades kasuta märgiseid, mis on valgustatud. Tähelepanu äratamiseks markeeri ka põrandad.
Markeeri põrandatele ka näiteks prügikonteinerite asukohad. Konteinerite tühjendamisel saab need tagasi paigutada õigesse kohta. Kasuta lahendust ka tõsteseadmete, kärude ja muude töövahendite kasutamisel.
Vali põrandate jaoks õiged markeeringud
Põrandate markeerimisel arvesta lao- või tööstushoone vajadustega. Tee kindlaks, milliseid ohutusnõudeid tuleb järgida, kui suur on eelarve, millised on põrandate eripärad ja millistele tingimustele peavad markeeringud vastama, näiteks kui suurt kulumist taluma.
Pihustatavad joonevärvid
Pihustatavad joonevärvid sobivad põrandate markeerimiseks nii sise- kui välistingimustes, näiteks kauba vastuvõtualade ja transporditeede tähistamiseks. Värvi saab kanda erinevatele pindadele, näiteks betoon, asfalt, killustik jm. Pihusta pinnale käsitsi või kasuta joonemasinas.
Nõuanne! Värskelt värvitud pinnad eralda koonuste või piiretega.
Märgistusteip
Märgistusteip on vastupidav ja praktiline lahendus, mis sobib ka põrandate ajutiseks markeerimiseks. Teibi paigaldamine on lihtne ja kiire, sest kleepub pinnale koheselt ning ei takista muud tööd.
Libisemist takistav teip
Joonevärvid ja märgistusteibid ei sobi märgade, õliste ja libedate pindade jaoks. Sellistel pindadel kasuta libisemisvastast teipi, mis takistab libisemist ja vähendab kukkumise ohtu. Kasuta põrandate, astmete, kaldpindade jm markeerimiseks.
Pimedas helendav teip
Pimendas helendav teip on nutikas lahendus olukordadeks kui hoonest kaob elekter. Sobib evakuatsiooniteede, astmete, talade ja platvormide markeerimiseks.
Ära unusta - kontrolli ja hoolda
Vaheta välja kõk kulunud märgised ja põrandamarkeeringud. Pööra eriti tähelepanu tiheda liiklusega teedele, mida kasutavad kärud, tõstukid ja muud sõiduvahendid, sest nendes kohtades avaldub põrandatele suurem koormus ja markeeringud vajavad tihedamat hooldust. Aja jooksul tuhmub ka märgiste ja põrandamarkeeringute selgus ja värv. Halvasti nähtavad, kulunud või katkised märgised ja põrandamarkeeringud ei vasta ohutusnõuetele.
Mida ütleb EL direktiiv 92/58/EEC?
Euroopa Parlamendi direktiiv 92/58/EEC kohustab, et tööandjad tagaksid töökeskkonna ohutuse selgete märgiste ja markeeringutega. Direktiiv sätestab, milliseid märke, sümboleid ja värve kasutada.
Kokkuvõte
Märgised ja põrandamarkeeringud loovad tõhusama töökeskkonna. Selged visuaalsed juhised aitavad õigesti ja ohutult töötada. Väheneb õnnetuste arv ning töötajad tunnevad end töökohal turvalisemalt.